Ronin Street Fighting

Sieć szkół walki Piotra Ochniowskiego

Filmy

Zamieszczam na mojej stronie serię technik Muay Thai. Chciałbym zaznaczyć że wszystkie te techniki są stosowalne w walce. Jednakże czas poświęcony na ich wyćwiczenie jest różnorodny. Należy również zdawać sobie sprawę z faktu iż żadna technika nie może być uznawana za “panaceum” przeciwko każdemu przeciwnikowi. Wiele z nich rządzi się też własnymi prawami co czyni je stosowalnymi w konkretnych sytuacjach. Jako ogólną zasadę należy przyjąć że im technika PROSTSZA tym łatwiejsza i bardziej pragmatyczna w walce. Wiele z pięknych technik (szczególnie te z wyskoku, bądź jednocześnie atakujące łokciem i kolanem) da się zastosować dopiero po długotrwałym treningu i odpowiednim “ustawieniu” przeciwnika.

Przedstawiając te techniki postaram się je podzielić wg. z góry ustalonego kodu. Mam nadzieję że ułatwi to ćwiczącym odnajdywanie technik szczególnie dla nich interesujących.
Zastosowałem szczególne podejście do opisu poszczególnych technik. Otóż najstarsze techniki MUAYBORAN, oraz te najbardziej interesujące mające swoją “skodyfikowaną” nazwę opisuję używając przynależnej terminologii. Reszta została opisana kodem literowo-cyfrowym gdyż ze zrozumiałych względów nie jestem w stanie opisywać pliku szczegółowo.
I tak oto techniki pokazuję wg następującego “klucza”:

  1. Muay Boran – techniki opisywane “nazwami”. Stare techniki walki Mae Mai (kod MM) i Look Mai (kod LM). Lecz PAMIĘTAJ – ogromna większość z nich to wciąż “abecadło” MuayThai. Zaledwie kilka nie jest dopuszczonych do stosowania na ringu
  2. C – Ciekawe – To również stare techniki MuayBoran opisywane nazwami. Szczególnie ciekawe ale też niezwykle trudne do wyćwiczenia. Niektóre wydają się wręcz nieprawdopodobne, ale uwierz mi WIDZIAŁEM ich zastosowanie na ringu w walkach bez rękawic (wciąż odbywają się w Tajlandii i Birmie)
  3. R – Ringowe – tu będę umieszczał techniki które uważam za najszybsze do wyćwiczenia “na ring”. Będą to przede wszystkim bardzo proste techniki oparte na “różnicy poziomów”. Znakiem rozpoznawczym będzie pokazywanie ich w rękawicach.
  4. L – Łatwe – podstawowe i dość łatwe metody ataku i obrony
  5. T – Trudne – techniki o wyższej skali trudności, często pokazane w serii.
  6. S – Schematy – tu pokazuję głównie podstawowe “schematy treningowe” jak np. “10 podstawowych uderzeń łokciem itp…
  7. I – Inne – w tym dziale metody “tarczowania”, trening na worku, gibkość, utwardzanie na drzewach. Szczególnie to ostatnie to DEMONSTRACJA. Nie próbuj powtarzać PROSZĘ.

Zaznaczam iż jest to wyłącznie DEMONSTRACJA stylu i nie odpowiadam za efekty wywołane nieodpowiedzialnymi próbami naśladownictwa. Nieumiejętny trening grozi kalectwem a nawet śmiercią. Jeśli styl Cię zainteresuje zgłoś się do wykwalifikowanego instruktora. Jak go znaleźć? Niestety tu pomocny jest “zdrowy rozsądek” (zwróć uwagę na szybkość, gibkość, siłę, koordynację ruchową, wiedzę instruktora). Uważaj na tak ostatnio nasilone przejawy “autopromocji”. Zbyt rzadko niestety za “nachalną autopromocją” kryją się prawdziwe umiejętności. Muay Thai to NIE “kick boxing”, NIE Karate, NIE KungFu czy też Jiu Jitsu (z całym szacunkiem dla wszystkich sztuk walki). Muay Thai to Muay Thai.

Dołożę starań by na tej stronie pojawiała się przynajmniej jedna technika tygodniowo, tak by każdy odwiedzający miał szansę “dojrzeć” czym jest Muay Thai.

1. Techniki
“MuayBoran”
Techniki
“ciekawe”
Techniki
“ringowe”
Techniki
“łatwe”
Techniki
“trudne”
MM 1

MM 2

MM 3

MM 4

MM5

MM 6

MM 7

MM 8

MM 9

MM 10

C 1

C 2

C 3

C 4

C 5

C 6

C 7

C 8

C 9

C 10

R 1

R 2

R 3

R 4

R 5

R 6

R 7

R 8

R 9

R 10

L 1

L 2

L 3

L 4

L 5

L 6

L 7

L 8

L 9

L 10

T 1

T 2

T 3

T 4

T 5

T 6

T 7

T 8

T 9

T 10

Filmy demonstracyjne, techniki wiązane (mpg)
Kontakt
  • tel. +48 691 35 31 31
  • e-mail: ronin@pro.onet.pl